بزرگترین پل معلق جهان در ترکیه افتتاح شد

پل معلق یاووز سلطان سلیم در ترکیه افتتاح شد. این پل بزرگترین پب معلق جهان است که پس از سه سال ساخته شد. یاووز سلطان سلیم عریض‌ترین پل معلق جهان و سومین پل بزرگ تنگه‌ی بسفر در استانبول است.

ساخت این پل، ۳ میلیارد یورو هزینه داشته است. این پروژه، جدیدترین پروژه‌ی عظیم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، به امید ایجاد تحول اقتصادی و محکم کردن جایگاه این کشور در دل تاریخ است.

وی در مراسم افتتاحیه اعلام کرد:

انسان‌ها می‌میرند اما کارهایی که کرده‌اند و آثاری که به جا گذاشته‌اند، فناناپذیر هستند.

این پل هشت خط ترافیک و دو خط راه‌آهن دارد و با هدف کاهش ازدحام و ترافیک دو پل دیگر بسفر و کمک به توسعه‌ی بخش‌های شمالی شهر، ساخته شده است.

بزرگترین پل معلق جهان در ترکیه افتتاح شد

این پل به نام سلطان سلیم، سلطان قرن شانزدهم که امپراطوری عثمانی را گسترش داد، نام‌گذاری شده است. البته این نام‌گذاری با جنجال‌هایی نیز روبه‌رو بود چرا که سلطان سلیم یکم به عنوان فرمانروایی شناخته می‌شود که علویان ترکیه را قتل عام کرده است.

بزرگترین پل معلق جهان در ترکیه افتتاح شد

پل‌ های تنگه‌ ی بسفر پس از ماجرای کودتای ناموفق ترکیه، نقشی سمبلیک در این کشور پیدا کرده‌اند. زمانی که کودتاچیان دو پل بسفر را بستند، حامیان اردوغان روی این پل‌ها با مخالفان حکومت درگیر شدند. یکی از این پل‌ها تغییر نام یافت و «پل شهدای ۱۵ جولای» نامیده شد.